Telkibánya
Telkibánya, az Árpád-kori település a XIII. századtól kezdődően arany- és ezüstbányái révén szerzett világhírnevet. A felhagyott bányajáratokat és horpákat a Kánya-, a Gyepű- és a Fehérhegy, valamint a Sinta-tető környékén találjuk. Az ércbányászat és kerámiaipar tárgyi emlékeit a Bányászati Múzeum mutatja be. Érdemes felkeresni a XV. században épült gótikus stílusú műemlék templomot, valamint a templom körül kialakított kopjafás temetőt. A Cser-hegy oldalában lévő védett földtani feltárás a puha perlit kőzetből kipreparálódó látványos riolit sziklataréjokat tárja fel.
Telkibánya, a kis hegyi település méltán rászolgált az előnévre, hiszen bányáiban évszázadokon át aranyat és ezüstöt bányásztak. Károly Róbert királyunk, mint királyi bányatelepet felméretteti, határait pontosan kijelölteti. Utóda Nagy Lajos önálló királyi városi kiváltságot adományoz "Telukbányának". A virágzó bányaváros igazi fénykorát azonban Zsigmond király idejében élte.
A XVII. századi bányaomlást követően Telkibánya gazdasági jelentősége egyre csökken. Gyára, mely sokáig a híres telkibányai porcelánt gyártotta, ma helyi nevezetesség.
Az Aranygombos Telkibánya
Telkibánya hírneve, varázsa az egykori bányaváros ritka emlékeiből, a környék természeti szépségeiből, egyre gyarapodó vendégcsalogató lehetőségeiből adódik.
Telkibánya a Zemplén-hegység legszebb túráinak nagyszerű kiindulópontja. A gönci kolostorromok, Amadévár, Kutyaszorító, Kőkapu, Füzéri vár, Nagy-Milic, HolIóháza, Mátyás király kútja,
Dorgói-fenyves, Pengőkő, Bohó-rét, Regéci vár - mind egy-egy gyöngyszeme a Zemplénihegységnek. Telkibányáról kiindulva gyalogosan kényelmesen elérhetők, egész-, vagy félnapos túrák formájában, és a legszebb élményeket nyújtják a természetet kedvelőknek.
Látványosságok Telkibányán
- Telkibányai Vártemplom
- Kopjafás temető
- Hősök emlékparkja
- Szent Katalin Kápolna
- Ispotály Romkert
- Vadászati kiállítás
- Ipartörténeti gyűjtemény
- Múzeum kávézó
- Ércőrlő Malomkőpark
- Szabadtéri színpad