Füzér
Füzér vára
A Zempléni-hegység északi részén, egy vulkáni sziklaszirten helyezkedik el Füzér vára. A község házai mellett található parkolóig eljuthatunk autóval, majd innen tovább kényelmes sétaút vezet fel a hegynyeregbe.
A füzéri várhegy Magyarország hét természeti csodáinak egyike.
Valószínűsíthető, hogy Füzéren az Aba nemzetség egyik tagja építtette a várat, első okleveles említése 1264-ből való. Többször királyi birtok volt, majd a Perényi család tulajdonába került. 1526-ban Perényi Péter koronaőr - Szapolyai János koronázása után - a koronát egy évig Füzéren rejtegette. A XVI. században földesurai a harcászati elveknek megfelelően megerődíttették, olaszbástyával övezték a várkaput. Utolsó zálogbirtokosa Bónis Ferenc volt. Füzér várát a kassai generális gyújttatta fel, hogy ne szolgálhasson a felkelők menedékhelyéül.
A Károlyi földesurak később megbízták Lux Kálmán építészt, hogy a legsürgősebb állagmegóvási munkálatokat végezze el az egyre rosszabb állapotban lévő váron.
Az 1970-es évektől Feld István és Juan Cabello régészek vizsgálták a maradványokat. 1992-től Simon Zoltán vezetésével folyik a feltárás és helyreállítás. Közben megalakult a helyi lakosság tagjaiból a Füzéri Várvédő Egyesület, és nyaranként várjátékokkal idézik fel a vár históriáját.
Nagy-Milic Natúrpark Látogató Központ és Várgondnokság - Füzér
A Megőrzött értékek világa című kiállítás betekintést nyújt Füzér várának birtoklástörténetébe, megismerteti a látogatókkal a tájegység természeti értékeit, épített örökségeit, valamint ízelítőt ad Szalánc várának történetéből. A kiállításon a múlt értékei interaktív felületeken is megjelennek. (képnézegető, digitális puzzle, stb.)
Elérhetőség: Füzér, Petőfi út 3. Telefon: 47/540-014; 47/540-013; 30/820-6388